Zdrowe paznokcie i włosy zimą? Zadbaj o suplementację odpowiednich witamin!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niska temperatura, zimny wiatr i śnieg to aura, która może wpływać na pogorszenie kondycji włosów i paznokci. Oprócz prostych zabiegów kosmetycznych warto wspomóc się odpowiednią suplementacją. 

Pokrzywa

To, że zioła są bogate w rozmaite składniki, sprawia, że są nie tylko dobrym elementem uzupełniającym dietę, ale także skutecznym specyfikiem wspierającym dbanie o prawidłową kondycję włosów, skóry oraz paznokci. W przypadku pokrzywy świetnie działają zarówno napary, herbaty czy soki, jak i syntetyczne produkty. Zawarte w niej składniki odżywcze pomagają wzmocnić budowę paznokcia, odżywić zniszczone włosy i zachować zdrową skórę głowy, która jest kluczem do szybkiego i zdrowego porostu włosów. W pokrzywie znajdują się między innymi żelazo, wapń, potas, fosfor, sód, kwas pantotenowy, olejki eteryczne, sole mineralne, histamina, karotenoidy oraz witaminy A, B2 czy C. Związki te poprawiają kondycję włosów i paznokci, a także odżywiają skórę. 

Biotyna

Wśród substancji, które warto suplementować zimą, znajduje się także witamina B7, nazywana popularnie biotyną. Związek ten odpowiada za porost włosów, a także ich dobrą kondycję, co w czasie zimy jest szczególnie istotne. W praktyce biotyna transportuje siarkę do macierzy włosów, dzięki czemu wzmacnia ich strukturę i przyspiesza proces odbudowy na całej długości. Badania pokazały, że biotyna jest także skutecznym uzupełnieniem w czasie leczenia łuszczycy czy łupieżu. Witamina B7 ma również korzystne działanie na paznokcie. Rozjaśnia ich płytkę, usuwając nieestetyczne przebarwienia, wzmacnia ich budowę, sprawia, że są grubsze i mniej łamliwe. Suplement ten jest szczególnie pożądany u osób o zniszczonych włosach i kruchych paznokciach. 

Witamina C 

Suplementacja witaminy C w okresie jesienno-zimowym jest dla większości osób oczywista. Jej skuteczne działanie we wzmacnianiu układu odpornościowego to tylko jedna z wielu zalet. Okazuje się bowiem, że witamina C korzystnie oddziałuje również na włosy i paznokcie. Związek ten pomaga w ukrwieniu skóry głowy, co w połączeniu z syntezą naturalnego kolagenu wzmacnia cebulki włosów. Badania pokazują, że jedną z najczęstszych przyczyn kruchych, łamliwych i przesuszonych włosów jest właśnie niedobór witaminy C w organizmie. Jej poziom można uzupełniać zarówno w codziennej diecie, szczególnie spożywając cytrusy, brokuły, kalafior, kiwi czy paprykę, jak i za pomocą suplementacji. 

Kwas hialuronowy 

Ostatnim suplementem, którego nie może zabraknąć w czasie zimy, jest kwas hialuronowy. Choć powszechnie przyjęło się, że jego wysoki poziom w organizmie jest szczególnie zalecany kobietom ciężarnym, to dbanie o jego odpowiednią ilość dotyczy każdej kobiety dbającej o dobry stan włosów oraz paznokci. Związek ten naturalnie występuje w organizmie, jednak bez właściwej suplementacji czy zróżnicowanej diety mogą wystąpić widoczne niedobory. Kwas hialuronowy łączy tkanki ze sobą, wzmacniając je. W kontekście pielęgnacji włosów oraz paznokci jest to istotne dla nawilżenia i wzmocnienia skóry głowy, a także struktury paznokci. Regularna suplementacja tego związku pomoże wzmocnić włosy i paznokcie, a także zabezpieczyć je przed negatywnym działaniem zimowej aury.

Zdj. gøówne: Martin Reisch/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Efektywne ogrzewanie pomieszczeń dzięki wykorzystaniu pomp ciepła Neoheat Eko – praktyczne porady i wskazówki
Efektywne ogrzewanie pomieszczeń dzięki wykorzystaniu pomp ciepła Neoheat Eko – praktyczne porady i wskazówki
Odkryj korzyści płynące z efektywnego ogrzewania pomieszczeń dzięki pompom ciepła Neoheat Eko. Praktyczne porady i wskazówki pomogą Ci maksymalizować oszczędności i komfort.
Jak dobrze zabezpieczyć paczkę na czas przesyłki – praktyczne wskazówki
Jak dobrze zabezpieczyć paczkę na czas przesyłki – praktyczne wskazówki
Pakowanie przesyłek to czynność, której nie można lekceważyć, szczególnie gdy zależy nam na bezpieczeństwie zawartości.
Elegancja i funkcjonalność w narzędziach do pisania – dlaczego warto wybrać markę luksusową
Elegancja i funkcjonalność w narzędziach do pisania – dlaczego warto wybrać markę luksusową
Artykuł omawiający zalety luksusowych narzędzi do pisania, podkreślający ich elegancję oraz funkcjonalność. Dowiedz się, dlaczego są one wartościowym wyborem.