Jakie korzyści dla rodziców sportowca może przynieść współpraca z psychologiem sportowym?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok istotnie wzrasta rola psychologii w sporcie. Związane jest to między innymi ze specyfiką współczesnego świata, gdzie na każdego z nas czekają coraz to większe wyzwania. Coraz więcej osób ma problem ze stresem i napięciem. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o wpływie technologii na nasze życie. Nie tylko odpowiednia kondycja fizyczna pozwala osiągać sportowe sukcesy, ale również przygotowanie mentalne odgrywa tu bardzo ważną rolę.

Wychowanie poprzez sport

Wspomniana powyżej stale rosnąca rola psychologii odnosi się nie tylko do sportu mistrzowskiego, lecz również do wychowania poprzez sport. Już u najmłodszych dzieci rozwijać można zasoby, które pozwolą im czerpać przyjemność z aktywności fizycznej i świadomie rozpocząć starania o zdobycie tytułu mistrzowskiego. Rodzice są pierwszymi, a zarazem największymi kibicami trenującego dziecka. Nie tylko sponsorują oni zajęcia sportowe, ale pomagają również w kwestiach organizacyjnych i logistycznych.

W dalszym ciągu zbyt mało mówi się o tym, jak psychologia może wspierać rodzica trenującego dziecka i ułatwiać wychowywanie małego sportowca. Wyróżnić można wiele dyscyplin sportu, takich jak chociażby tenis, gdzie opiekunowie nie tylko uczestniczą w procesie sportowego rozwoju pociechy, ale też odgrywają na jego drodze rozwoju znaczącą rolę.

Korzyści płynące ze współpracy rodziców z psychologiem sportowym

Jakiego rodzaju korzyści rodzice trenującego dziecka mogą czerpać ze współpracy z psychologiem sportowym? Jest to między innymi świadomość tego, jakiego rodzaju działania czy słowa mogą okazać się pomocne w różnego rodzaju sportowych sytuacjach, ale nie tylko. To także sposób na zdobycie cennej wiedzy na temat tego, co mówić i robić, by wesprzeć pociechę w trudnych i stresujących dla niej momentach. Psycholog sportowy pokaże również, jak budować w dziecku pewność siebie. Podpowie on, jak wspierać malucha w radzeniu sobie z porażkami. Dzięki niemu opiekunowie nauczą się lepiej współpracować z trenerem dziecka.

Spotkania z psychologiem sportowym to także doskonała okazja ku temu, aby zdobyć wiedzę na temat tego, jak wdrażać elementy treningu mentalnego do planu treningowego dziecka. W ten sposób można opanować umiejętność radzenia sobie z własnym napięciem. Psycholog jest także w stanie uświadomić rodziców, jakiego rodzaju zachowania mogą utrudniać pociesze osiąganie wyznaczonych sobie celów oraz czerpanie radości z aktywności fizycznej.

Kim jest psycholog sportu?

Czym dokładnie zajmuje się psycholog sportu? Prowadzi trening umiejętności mentalnych i psychologicznych, który obejmuje szereg różnych obszarów, takich jak relaksacja, motywacja, koncentracja, kontrola emocji oraz poziomu aktywacji, zdolności komunikowania się, kształtowanie pewności siebie, kontrola procesów myślowych, działanie w grupie, czy też trening wyobrażeniowy.

Jak wygląda współpraca z tego typu specjalistą? Pierwszy etap stanowi praca nad świadomością i poznawanie mechanizmów działania umysłu. Następnie rozpoczyna się poszukiwanie nowych strategii radzenia sobie z trudnościami, jakie sportowiec napotyka na swojej drodze. Kolejny etap to już sprawdzanie w praktyce, czy zaplanowane działania przyniosły oczekiwane rezultaty.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przygotować się do wieczoru kawalerskiego w ekskluzywnym klubie nocnym?
Jak przygotować się do wieczoru kawalerskiego w ekskluzywnym klubie nocnym?
Podpowiadamy, jak efektywnie przygotować się do niezapomnianego wieczoru kawalerskiego w luksusowym klubie nocnym. Znajdź idealne miejsca, zadbaj o odpowiednią atmosferę i zaplanuj niespodzianki!
Jak skutecznie zarządzać czasem na stanowisku sprzedawcy w sieci Żabka – praktyczne porady
Jak skutecznie zarządzać czasem na stanowisku sprzedawcy w sieci Żabka – praktyczne porady
Dowiedz się, jak poprawić wydajność na stanowisku sprzedawcy w sieci Żabka, dostosowując techniki zarządzania czasem do specyfiki pracy w handlu.
Porady na niezapomniany wieczór kawalerski w eleganckim klubie nocnym
Porady na niezapomniany wieczór kawalerski w eleganckim klubie nocnym
Poznaj najlepsze porady i strategie, które pomogą Ci zorganizować niezapomniany wieczór kawalerski w eleganckim klubie nocnym. Rozkręć imprezę swojego życia z naszym przewodnikiem.